Enerji Kimlik Belgesi Zorunlu mu ?

Makaleler » Enerji Kimlik Belgesi Karabük » Enerji Kimlik Belgesi Karabük EKB

Enerji Kimlik Belgesi Karabük EKB

Enerji Kimlik Belgesi Karabük EKB
 

Karabük Enerji Kimlik Belgesi

Türkiye’nin en kalabalık şehri olarak tescillenen Karabük, nüfus yoğunluğu açısından kalabalık olması sebebi ile enerji ihtiyacı problemleri ile karşı karşıya kalır. Karabük’un ihtiyaçların en iyi şekilde karşılanabilmesi için, inşaat sektörü ısıtma, soğutma ve iklimlendirme sistemlerindeki maliyeti azaltmak amacıyla bina inşaatı yapılırken enerji verimliliğine dikkat edilmesi gerekmektedir. Binaların hangi sınıfta yer aldığını belirlenmesi için yasalar tarafından zorunlu hale getirilen Enerji Kimlik Belgesi temin edilir.

Yasalar tarafından zorunlu hale getirilen bu belge, iklimlendirilen tüm binalarda olmalıdır. EKB binanın enerji tüketim bilgilerini içeriri ve enerji verimlilik sınıfını gösterir. Alınması zorunlu olan Karabük Enerji Kimlik Belgesi için T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü’nden yetki alan danışmanlık şirketleri ve SMMM firmalarına başvurulması gerekmektedir.  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylı Karabük EKB danışmanlık şirketlerinden olarak firmamız sizlere doğru bir pusula gibi yol gösterici olur ve sizi en iyi şekilde yönlendirir.

Karabük Enerji Kimlik Belgesinin Önemi

5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu çıkarılması ve buna istinaden hayatımıza giren Enerji Kimlik Belgesi, enerji kaynaklarının verimli kullanılması ve sera emisyonunun minimize edilmesi için ortaya çıkarılmıştır. Karabük Enerji Kimlik Belgesinin (EKB) önemi zaman geçtikçe artmaya devam ediyor, çünkü binalarda gerçekleşen elektrik,doğalgaz ve havalandırma  enerji kayıplarının önüne geçilmesi, doğaya salınan karbon gazının azaltılması amacıyla zorunlu hale getirilen bu belge, binanın enerji performansı sınıfını buna bağlı olaraktan  enerji maliyetlerini ortaya çıkarmaktadır.

Enerji tasarrufu yapmak ve doğayı korumak için binaların enerji sınıfını belirmek ve belirlenen sınıf göre binaları iyileştirmek Enerji Kimlik Belgesinin çıkarılması ile başlar. Karabük Enerji Kimlik Belgesi, ısıtma,soğutma ve havalandırma sistemlerinde yalıtım seviyesi istenen düzeyde yapılırsa binanın kullanımı da oldukça konforlu hale gelir.

Whatsapp
Hemen Ara