Enerji Kimlik Belgesi Zorunlu mu ?

Makaleler » Enerji Kimlik Belgesi Sakarya » Enerji Kimlik Belgesi Sakarya EKB

Enerji Kimlik Belgesi Sakarya EKB

Enerji Kimlik Belgesi Sakarya EKB
 

Sakarya Enerji Kimlik Belgesi

Türkiye’nin en kalabalık şehri olarak tescillenen Sakarya , nüfus yoğunluğu açısından kalabalık olması sebebi ile enerji ihtiyacı problemleri ile karşı karşıya kalır. Sakarya ’un ihtiyaçların en iyi şekilde karşılanabilmesi için, inşaat sektörü ısıtma, soğutma ve iklimlendirme sistemlerindeki maliyeti azaltmak amacıyla bina inşaatı yapılırken enerji verimliliğine dikkat edilmesi gerekmektedir. Binaların hangi sınıfta yer aldığını belirlenmesi için yasalar tarafından zorunlu hale getirilen Enerji Kimlik Belgesi temin edilir.

Yasalar tarafından zorunlu hale getirilen bu belge, iklimlendirilen tüm binalarda olmalıdır. EKB binanın enerji tüketim bilgilerini içeriri ve enerji verimlilik sınıfını gösterir. Alınması zorunlu olan  Sakarya Enerji Kimlik Belgesi için T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü’nden yetki alan danışmanlık şirketleri ve SMMM firmalarına başvurulması gerekmektedir.  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylı Sakarya EKB danışmanlık şirketlerinden olarak firmamız sizlere doğru bir pusula gibi yol gösterici olur ve sizi en iyi şekilde yönlendirir.

Sakarya Enerji Kimlik Belgesinin Önemi

5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu çıkarılması ve buna istinaden hayatımıza giren Enerji Kimlik Belgesi, enerji kaynaklarının verimli kullanılması ve sera emisyonunun minimize edilmesi için ortaya çıkarılmıştır. Sakarya Enerji Kimlik Belgesinin (EKB) önemi zaman geçtikçe artmaya devam ediyor, çünkü binalarda gerçekleşen elektrik,doğalgaz ve havalandırma  enerji kayıplarının önüne geçilmesi, doğaya salınan karbon gazının azaltılması amacıyla zorunlu hale getirilen bu belge, binanın enerji performansı sınıfını buna bağlı olaraktan  enerji maliyetlerini ortaya çıkarmaktadır.

Enerji tasarrufu yapmak ve doğayı korumak için binaların enerji sınıfını belirmek ve belirlenen sınıf göre binaları iyileştirmek Enerji Kimlik Belgesinin çıkarılması ile başlar. Sakarya Enerji Kimlik Belgesi, ısıtma,soğutma ve havalandırma sistemlerinde yalıtım seviyesi istenen düzeyde yapılırsa binanın kullanımı da oldukça konforlu hale gelir.

Whatsapp
Hemen Ara